Z WIZYTĄ W TORUNIU!

19 Październik 2021 r.
Redaktor: pakiela
Z WIZYTĄ W TORUNIU!

15 października młodsi uczniowie naszej szkoły wyruszyli na niezwykłą wyprawę. Jej celem był Toruń. Wyruszyliśmy bardzo rano – ale wszystkim towarzyszył uśmiech. Nasze spotkanie z Toruniem rozpoczęliśmy od spotkania z panią przewodnik, która opowiedziała nam historią Torunia. Spacerując z panią przewodnik zobaczyliśmy:

  • średniowieczne mury,
  • dom oraz pomnik Mikołaja Kopernika,
  • Rynek Staromiejski,
  • Kamienicę Pod Gwiazdą,
  • Ratusz Miejski,
  • Piernikową Aleję Gwiazd,
  • Fontannę Flisaka.

Najwięcej emocji wzbudziła u wszystkich Krzywa Wieża. Wszyscy uczniowie zwycięsko przeszli “test prawości” J Szczególną sympatią obdarzyliśmy postać Filusia, który dzielnie pilnował melonika i parasola swojego pana. Tak, jak tradycja nakazuje został przez nas wygłaskany po główce – 6 i 5 murowane w najbliższym czasie.

Podczas spotkania z mistrzem Bogumiłem uczniowie z niezwykłą pieczołowitością wykonali swoje pierniki. Rozpoznawali również przyprawy korzenne oraz mogli poczuć ich niesamowity zapach.

Wizyta w Planetarium przeniosła wszystkich w odległe miejsca kosmosu. Fantastyczne efekty specjalne na długo pozostaną w naszej pamięci.

Naszą podróż zakończyliśmy w miejscu, które wzbudziło w nas ogrom wzruszenia, zwł., że uczniowie klasy IV w ubiegłym roku szkolnym uczestniczyli w akcji Żonkil.

Odwiedziliśmy miejsce hołdu oddanego wszystkim Polakom, którzy w czasie II wojny światowej, w chwili najwyższej próby człowieczeństwa, „ zachowali się jak trzeba”.

Na stu trzymetrowych postumentach ustawionych w alei, tworzącej kontur Polski, wypisanych jest 16 tysięcy nazwisk Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. “Zachowałam się jak trzeba” to słowa zapisane w grypsie skierowanym z więzienia do babci przez Danutę „Inkę” Siedzikównę, która nie mając 18 lat nie ugięła się przed sługami terroru komunistycznego. Została zamordowana, a nadal pokazuje nam, jak się zachowywać. Będziemy pamiętać o tym WAŻNYM PRZESŁANIU!

 W części zachodniej parku znajdują się również dwie tężnie solankowe. Z ogromnym zaciekawieniem obejrzeliśmy ich konstrukcję  oraz mieliśmy okazję głęboko odetchnąć leczniczą, solankową mgiełką. Nasz wyjazd pozwolił nam spędzić miło, ciekawie, a przede wszystkim wspólnie  cały dzień. Pozostanie on na długo w naszej pamięci.