W KRAINIE FANTAZJI – PRZEDSTAWIENIE KOŁA TEATRALNEGO

13 Marzec 2018 r.
Redaktor: pienkosiwona
W KRAINIE FANTAZJI – PRZEDSTAWIENIE KOŁA TEATRALNEGO

                              Aktor powinien mieć coś do powiedzenia, nawet jeśli ma niemą rolę.

                                                                                                                             Stanisław Jerzy Lec

A w szkole w Dzierżeninie teatr mieliśmy prawdziwy !!!

Sprawcami tego zachwycającego wydarzenia (tak je ocenili widzowie) byli uczniowie klasy czwartej wraz z opiekunką Koła Teatralnego – panią Magdaleną Marcinkowską.

Jednakże, by zachwyt widzów możliwy był, cała ekipa pracowała bardzo długo, poznając historię teatru i jego rodzaje, ćwicząc dykcję, ruch sceniczny, właściwy oddech oraz reżyserując, dobierając muzykę, projektując scenografię i kostiumy. Zostały też przygotowane zaproszenia, programy przedstawienia, bilety  z numerami rzędów i miejsc (wstęp był na szczęście wolny).

Pierwszym przedstawieniem przygotowanym przez aktorów z klasy czwartej był spektakl kukiełkowy, wystawiony dla klas młodszych w grudniu. Natomiast 13 czerwca cała ekipa pojawiła się osobiście na scenie przed zaproszonymi gośćmi: rodzicami, uczniami klas I i III oraz przedszkolakami.

Najpierw wszyscy obejrzeli krótką prezentację multimedialną, przedstawiającą historię teatru. Później na scenie pojawił się Baj i jego ekipa: Jaś i Małgosia skarżyli się, że Baba Jaga opuściła chatkę z piernika i zajęła się biznesem, Zła Królowa narzekała, że umiera bajka o królewnie Śnieżce. Wszystko dlatego, że „Dzieci bajek nie czytają, bajki zatem umierają”. I tu w sukurs baśniom i bajkom przyszła na pomoc Fantazja. Uporządkowała wszystko i przekazała dzieciom cenną radę:

„A zatem dzieciaki kochane,

jeśli chcecie, by baśnie nadal żyły…

Droga dziewczynko, chłopczyku miły

Czytajcie baśnie, czytajcie

I  swoją fantazję rozwijajcie.”

że fantazja piękną rzeczą jest, przekonali się wszyscy, bo pojawieniu się Fantazji na scenie towarzyszyły magiczne zjawiska: migające światła, balony, bańki mydlane. Szczególnie te ostatnie zachwyciły najmłodszych widzów i wkrótce wszyscy razem bawili się na scenie, a w tle zabawom wtórowała piosenka: Bo fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego, aby bawić się, aby bawić, aby bawić się na całego… 

Przedstawianie zawierała ważny przekaz dydaktyczny. Zwracało uwagę na coraz mniejsze zainteresowanie dzieci baśniami i wirtualizację życia oraz zachęcało do czytania, zwłaszcza, że aktorzy z klasy czwartej wręczyli młodszym kolegom i pracownikom szkoły personalne zakładki do książek, ułatwiając im tym samym dostęp do przepięknego świata wyobraźni wykreowanego w utworach literackich. Sami aktorzy zaś zostali wyróżnieni certyfikatami, nadającymi zaszczytny tytuł AKTORA Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Dzierżeninie.

                                                                                                                                                                                                        Magdalena Marcinkowska