W CENTRUM OLIMPIJSKIM

20 lutego 2019 r. udaliśmy się do Centrum Olimpijskiego w Warszawie, które jest siedzibą Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wyruszyliśmy o godz. 10:30 wraz z p. Małgorzatą Jaworską, p. Dorotą Kamer-Piekutowską i p. Anetą Filipiak.
Celem wyjazdu był udział w lekcji Fair Play i Ty. Podczas zajęć zostało wyjaśnione pojęcie fair play, poznaliśmy jego genezę, sięgając aż do czasów kodeksów rycerskich, baśni angielskich i dramatów Williama Szekspira.
Poznaliśmy sylwetkę Pierre’a de Coubertina. Był to francuski baron, historyk i pedagog, uważany za ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego.
Po zakazaniu igrzysk, które rozgrywano do 393 n.e., następne odbyły się dopiero po piętnastu stuleciach. To właśnie baron Pierre de Coubertin zainicjował wznowienie międzynarodowej sportowej rywalizacji. Zaprojektował też flagę olimpijską – pięć kolorowych splecionych ze sobą kół. Uważał sport nie tylko za środek hartowania ciała, ale przede wszystkim za uniwersalną metodę wychowania współczesnego człowieka w duchu pokoju.
W trakcie lekcji omówione zostały przykłady znakomitych polskich sportowców, którzy są laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów fair play. Jednym z najważniejszych punktów zajęć była analiza kodeksu fair play opracowanego dla młodych ludzi przez profesorów Zofię i Ryszarda Żukowskich. Na przykładach z życia codziennego opowiadaliśmy czym dla nas jest czysta, uczciwa walka oparta na szlachetnych ideałach. Głównym celem lekcji było uzmysłowienie, że fair play to nie tylko zasada obowiązująca w sporcie, ale również w naszym codziennym życiu: w szkole, w rodzinie, wśród kolegów i przyjaciół. Fair play – te dwa słowa to ponadczasowy system wartości ludzkich zachowań, które powinny nam towarzyszyć przez całe życie.Na zakończenie zajęć obejrzeliśmy film dokumentalny o jednym z najbardziej znanych skoczków narciarskich – Kamilu Stochu – Kamil Stoch. Moja historia.
Dodatkową atrakcją był wystawa malarska Czas mój artystki Elżbiety Murawskiej.
Małgorzata Jaworska