SPOTKANIE Z KOŁEM PRZYJACIÓŁ BIBLOTEKI

27 Marzec 2024 r.
Redaktor: pienkosiwona
SPOTKANIE Z KOŁEM PRZYJACIÓŁ BIBLOTEKI

Po raz kolejny szkolna biblioteka wraz z Kołem Przyjaciół Biblioteki zorganizowała przedświąteczne czytanie z cyklu ” Czytanie łączy pokolenia”  w ramach programu ” Cała Polska czyta dzieciom’.

    Pani Dyrektor, pani z biblioteki szkolnej, nauczyciel języka polskiego  wychowawcy oraz członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki czytali przedszkolakom, uczniom klas I-III oraz chętnym uczniom z klas IV-VIII o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych, np. jak kiedyś żegnano się z postem i urządzano “pogrzeb żurku i śledzia”, jak wyglądały przygotowania do święcenia pokarmu oraz uroczystego, wyjątkowo obfitego wielkanocnego śniadania w dworach, zaściankach i wiejskich zagrodach.  Dlaczego Niedzielę Palmową nazywano Niedzielą bezdymną? Co symbolizują święcone pokarmy? Co to takiego “kurek dyngusowy”.

   Przedszkolaki i uczniowie dowiedzieli się, iż śmigus-dyngus to niegdyś dwa oddzielne zwyczaje wywodzące się z przed tysiąca lat. Śmigus polegał na symbolicznym uderzaniu się gałązkami wierzbowymi, a dyngus na polewaniu woda. Z czasem połączono te dwa zwyczaje.

Dowiedzieliśmy się jeszcze o wielu innych ciekawych wielkanocnych obrzędach. To były bardzo ciekawe spotkania.

                                                                                                                                                                 KPB