SPOTKAJMY SIĘ W MUZEUM

5 Listopad 2023 r.
Redaktor: pienkosiwona
SPOTKAJMY SIĘ W MUZEUM

     Naszą wyprawę rozpoczęliśmy w parku im. Janiny Porazińskiej w Warszawie  od zabaw na placu przygotowanym specjalnie dla najmłodszych. Następnie spacerowaliśmy alejkami, których nazwy zostały wybrane przez dzieci z okolicznych szkół, a łączą się nierozerwalnie z sylwetką laureatki  Orderem Uśmiechu, którą została p. Janina Porazińska w 1969r. W parku jest np. uliczka im. Szewczyka Dratewki czy “Płomyczka” . Świat gier i zabaw jest bliski każdemu dziecku pod każdą szerokością geograficzną. Uczniowie klasy II i III  odbyli niesamowitą podróż do Japonii, Mongolii, Malezji czy Chin podczas wizyty w Muzeum Azji i Pacyfiku. Warsztaty, w których uczestniczyli przybliżyły najmłodszym uczestnikom naszej wyprawy kulturę ich azjatyckich rówieśników. Z dużą radością uczniowie włączyli się w proponowane przez prowadzącego gry i zabawy, sprawdzając swoją  spostrzegawczość i zręczność. Wybuchy radości i ogólny entuzjazm panujący podczas zajęć udzielił się wszystkim uczestnikom wyprawy. Starsi koledzy równolegle uczestniczyli w warsztatach ” Kropka po kropeczce zupełnie jak Aborygeni”.  ” Malarstwo kropkowe było tworzone przez rdzennych mieszkańców Australii – Aborygenów. Jest ono zagadkowe, pełne symboli, które często są zrozumiałe jedynie dla artystów i ich plemion. Zachwyca sposobem przedstawiana świata.”  W trakcie zajęć uczestnicy nie tylko poznali tę technikę plastyczną, lecz także przyswoili sobie symbolikę przedstawień, Owocem zajęć były kolorowe bumerangi, samodzielnie wykonane przez uczniów techniką puentylizmu. 

      Podczas wizyty w Stacji Muzeum uczniowie obejrzeli kolekcję pokazująca w układzie chronologicznym dzieje kolejnictwa na świecie i w Polsce – początki transportu kolejowego oraz kolejne etapy jego ciągłej modernizacji, następującej w wyniku postępu technicznego. Skansen Stacji Muzeum zachwycił wszystkich. Stanowi największy zbiór pojazdów szynowych w Polsce. Liczy 50 jednostek, zbudowanych w różnych okresach historii kolejnictwa.  Ogrom emocji wzbudził wśród najmłodszych wagon pocztowy oraz wagon pierwszej klasy. Uczniowie podczas zajęć z modelarstwa samodzielnie wykonali model lokomotywy z papieru.

To była niezwykle ekscytująca i emocjonująca wyprawa, którą mogliśmy odbyć dzięki programowi Kulturalna Szkoła na Mazowszu.