POZNAJ SWOJEGO SĄSIADA

14 Czerwiec 2023 r.
Redaktor: pienkosiwona
POZNAJ SWOJEGO SĄSIADA

    12 czerwca uczniowie klas I – III zakończyli realizacje Międzynarodowego projektu edukacyjnego „Poznaj swojego sąsiada”. To zadanie publiczne realizowane w ramach akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”, finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Forum Polsko – Czeskie 2023,  adresowane było do przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych.
W ramach projektu zostały zrealizowane tematyczne lekcje, na podstawie materiałów udostępnionych przez Centrum Rozwoju Lokalnego. Uczniowie podczas zajęć poznali symbole narodowe Republiki Czeskiej oraz utrwalili symbole naszej Ojczyzny. Z ogromnym skupieniem i powagą wysłuchali hymnu Republiki Czeskiej. Z dumą odśpiewali “Mazurka Dąbrowskiego”. Zajęcia obejmowały także zagadnienia dotyczące dziedzictwa kulturowego Polski i Czech, zwyczajów obu krajów, podobieństw i różnic kulturowych.

Z dużym zaciekawieniem uczniowie wysłuchali informacji o wybitnych obywatelach obu krajów. Na ustach  wszystkich rozgościł uśmiech, kiedy podczas rozmowy pojawił się wątek kultowych bohaterów  bajek Polski i Czech. Uczniowie wykonali również gazetki, które zostały zainstalowane na głównym holu. Wzbudziły duże zainteresowanie wśród kolegów.

Spotkanie zakończyły ciekawostki dotyczące naszego południowego sąsiada. Wszyscy jednoznacznie stwierdzili, iż to bardzo ciekawy i niezwykły kraj. Jednakże uczniowie nie chcieliby przenieść się do czeskiej szkoły, no może ci z 1 zrobiliby to chętnie :), ale takich nie ma w naszych klasach. Dlaczego? Zachęcamy do poszukania informacji nt. czeskiego systemu oceniania osiągnięć uczniów 🙂