PIKNIK NAUKOWY – KOSMICZNE IMPRESJE.

18 Maj 2019 r.
Redaktor: pienkosiwona
PIKNIK NAUKOWY – KOSMICZNE IMPRESJE.

Dnia 17.05.2019 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Dzierżeninie odbył się II Piknik Naukowy – Kosmiczne Impresje pod naukowym patronatem Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, a także honorowym patronatem Wójta Gminy Pokrzywnica Adama Dariusza Rachuby. Organizatorkami pikniku były p. Małgorzata Jaworska – nauczyciel wychowania fizycznego, p. Dorota Kamer-Piekutowska – nauczyciel języka rosyjskiego oraz p. Ewa Rawa – nauczyciel zajęć technicznych.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia p. Andrzeja Popowicza – Dyrektora Muzeum Regionalnego w Pułtusku oraz p. Janusza Kosmowskiego, którzy przybliżyli historię Pułtuskiego Meteorytu.

Fascynujący świat fizyki i chemii przybliżyli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. P. Skargi w Pułtusku prezentując spektakl Alicja w krainie chemii.

Następnie odbył się pokaz sztuk walki w wykonaniu zawodników
KS Semiramida w Pułtusku.

Podczas spotkania odbywało się szereg nietuzinkowych i inspirujących warsztatów.

Pani dr Joanna Popielska – Grzybowska – pracownik Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie przygotowała
i przeprowadziła grę terenowo – planszową Podróż przez staroegipski Kosmos.

Od studentów z Politechniki Warszawskiej ze Studenckiego Koła Astronautycznego (warsztaty SKA) można było dowiedzieć się, jakie zbudowali urządzenia na misje kosmiczne, czy i w jakich misjach kosmicznych Polska brała udział, kto może zbudować satelitę czy łazika marsjańskiego i co zrobić, aby zostać inżynierem kosmicznym. Uczestnicy pikniku usłyszeli także po co nam te wszystkie badania kosmiczne i czy używamy na co dzień rzeczy zbudowanych na potrzeby misji kosmicznych.

Warsztaty prowadzone przez wolontariuszy Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Projektor – Wolontariat Studencki miały na celu pokazanie, że nauka może przybrać postać fajnej zabawy. Praktyczne poznanie zagadnień pozwoliło lepiej zrozumieć istotę zjawisk i na dłużej zapadło w pamięci.

Uczestnicy pikniku korzystali z ruchomej platformy kosmicznej 5D. To innowacyjne urządzenie, dzięki któremu można było odbyć kosmiczne wyścigi i eksplorację planet Układu Słonecznego z pokładu statku kosmicznego. Symulator lotu w Kosmos dostarczył wielu emocji i niezapomnianych wrażeń.

Ponadto odbył się pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu ratowników WOPR.

Podczas pikniku nie zabrakło też stosik wystawienniczych. Przygotowały
je następujące instytucje: Komenda Powiatowa Policji w Pułtusku, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Pułtusku. Prezentowały się również szkoły z ciekawą ofertą edukacyjną oraz poczęstunkiem: Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
im. W. Wolskiego w Serocku, Zespół Szkół im. B. Prusa w Pułtusku.

Wysoki poziom merytoryczny i artystyczny całego przedsięwzięcia zachwycił
i widzów i uczestników.

Społeczność Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Dzierżeninie składa ogromne podziękowania darczyńcom: Wójtowi Gminy Pokrzywnica Adamowi Dariuszowi Rachubie, Państwu Agnieszce i Zbigniewowi Jaroch, Panu Janowi Prusowi, Panu Mariuszowi Lubelskiemu.