OGIEŃ W KOLORACH TĘCZY

16 Grudzień 2022 r.
Redaktor: pienkosiwona
OGIEŃ W KOLORACH TĘCZY

Czy ogień można zafarbować? Zaskakujące pytanie! Odpowiedź na nie  uczniowie kl. 0 -III znaleźli podczas warsztatów z FUNDACJĄ GWIAZDKA.

       Po ustaleniu zasad wykonywania doświadczeń chemicznych uczniowie mogli zaobserwować w jaki sposób spalają się niektóre pierwiastki. Z zachwytem podziwiali, jak  rozżarzona siarki, węgiel czy magnez  po włożeniu do cylindra wypełnionego gazem  powstałym z połączenia roztworu nadtlenku wodoru z tlenkiem manganu rewelacyjnie płonęły.

     W jaki sposób można uzyskać kolorowy ogień? Otóż chlorek sodu czyli sól pali się na pomarańczowo,  baru, miedzi –  barwi płomień na zielono, potasu – na  różowo-fioletowo, a litu – na czerwono. Do wszystkich tych związków chemicznym przed spalaniem dodany został alkohol metylowy.

Pokaz ogniowych fajerwerków zachwycił wszystkich  uczestników warsztatów 🙂

     Fascynująca lekcja chemii pozwoliła uczniów zastanowić się  nad sposobami wykorzystania ognia, pokazała również, jak może być niebezpieczny. Podczas rozważań uczniowie ustalili w jaki sposób obchodzić się          z ogniem oraz jak skutecznie go gasić. W trakcie spotkania  zobaczyli również różnego rodzaju przyrządy i szkła laboratoryjne oraz dowiedzieli się, jak je się wykorzystuje.

Dziękujemy 🙂Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania 🙂