NIEZWYKŁE SPOTKANIE – NIEZWYKLI LUDZIE

25 Czerwiec 2023 r.
Redaktor: pienkosiwona
NIEZWYKŁE SPOTKANIE – NIEZWYKLI LUDZIE

  Na finiszu nauki w roku szkolnym 2o22/23 uczniowie klasy drugiej odwiedzili Muzeum Historyczne w Legionowie.                                          Spotkanie się z p. archeolog, przybliżyło drugoklasistom tajniki archeologii, dzięki wystawie, na której  prezentowane są przedmioty codziennego użytku, broń oraz najliczniejsza grupa zabytków – ceramika. Symbolem całej wystawy jest wykonane z brązu, unikatowe dolne okucie rogu do picia, które ma  kształt głowy byka z zachowaną w jednym oku inkrustacją ze szkła. Pani archeolog opowiedziała uczniom w jaki sposób przed wiekami zostały wykonane prezentowane przedmiotów oraz jakich rodzajów materiałów użyto.  Drugoklasiści dowiedzieli się również na czym dzisiaj polega praca archeologa, konserwatora i muzealnika  oraz jakie należy mieć kwalifikacje, aby te zawody wykonywać.

     Podczas wizyty w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie uczniowie uczestniczyli w zajęciach w interakcyjnej sali edukacyjnej “Iskierka”, gdzie funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej przekazali drugoklasistom wiedzę  dotyczącą szeroko rozumianego bezpieczeństwa, w tym  na temat zagrożeń zewnętrznych i umiejętności zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Ogromne zainteresowanie wśród uczniów wzbudził mobilny symulator zagrożeń pożarowych –  inteligentny model domku jednorodzinnego, w którym komputery i urządzenia elektroniczne kontrolują każdy jego element. Intuicyjne sterowanie oświetleniem, drzwiami i innymi modułami odbywa się za pomocą specjalnej aplikacji. Dzięki zainstalowanym  minikamerom  wnętrze domku uczniowie mogli zobaczyć na dużym ekranie, podobnie, jak moduł jezioro – las  przedstawiający zagrożenia i zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą i na terenach leśnych. Szczególne zainteresowanie wśród dzieci wzbudził sprzęt, którego podczas akcji używają strażacy oraz nowoczesne centrum zarządzania, w którym zastosowano najnowsze systemy teleinformatyczne.

Spotkanie ze strażakami dostarczyło drugoklasistom nie tylko ogrom emocji, ale również bardzo dużo cennej wiedzy, która pomoże im bezpiecznie spędzić zbliżające się wakacje 😊