NIEZWYKŁE MIEJSCA, NIEZWYKLI LUDZIE

17 Wrzesień 2022 r.
Redaktor: pienkosiwona
NIEZWYKŁE MIEJSCA, NIEZWYKLI LUDZIE

    16 września uczniowie klasy II, III i IV  uczestniczyli w warsztatach muzealnych w Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabaw oraz Muzeum Polin Historii Żydów Polskich  w ramach programu edukacyjnego KLASA W MUZEUM. Niezwykłe spotkanie z przeszłością pozwoliło najmłodszym dostrzec, jak ważna jest historia oraz zdobyte doświadczenie w budowaniu przyszłości.

       Od kilku lat uczniowie SPzOI w Dzierżeninie uczestniczą w obchodach kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego oraz Powstania w Getcie Warszawskim. Dzięki warsztatom w Muzeum Polin “Dawno temu w miasteczku”  odwiedzili  miasto, w którym przed wojną  toczyło się Sary / żydowskiej dziewczynki/. Dowiedzieli się, jak wyglądał żydowski targ, karczma, dom,  ulice i podwórka  oraz barwna synagoga. Jak gra się w klipę i w drejdla? I czemu słychać jidysz w niektórych polskich wyliczankach? Na te pytania odpowiedź znaleźli chłopcy podczas warsztatów ” Gry i zabawy dzieci żydowskich”. Wykonana samodzielnie  “kulołapka” pokazała, iż z prostych rzeczy można wykonać fajną zabawkę.

       Spotkanie w Muzeum Domków, Lalek, Gier i Zabaw przeniosło wszystkich w niezwykły świat, który już dzisiaj nie istnieje, a który wywarł ogromny wpływ na dzisiejsze życie. Uczniowie poznali historię i funkcje jakie pełniły dawniej domki dla lalek,  rozwiązywali również  zadania i zagadki  przybliżające zjawiska i słownictwo związane z architekturą.  Warsztaty połączone z grą muzealną, która przybliżyły zagadnienia związane z codziennym życiem i pracą w dawnych czasach.

      Wyprawę zakończyliśmy spacerem podczas, którego odwiedziliśmy ważne dla każdego Polaka miejsca, min.: rynek Starego Miasta, Barbakan, Pałac Prezydencki, Pomnik Małego Powstańca, A. Mickiewicza oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Mnóstwo wrażeń i kolejna lekcja historii, która pokazała mam piękno naszej Ojczyzny, wartość współpracy oraz niezwykłą moc przyjaźni.