MALI MATEMATYCY W AKCJI

6 Maj 2022 r.
Redaktor: pienkosiwona
MALI MATEMATYCY W AKCJI

      Uczniowie klasy pierwszej kontynuują realizację projektu  ,,Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?” w ramach Uniwersytetu Dzieci. Za nami zmagania z czasem. 😊 Cykl zajęć rozpoczęło postawienie problemu :  „ Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano, a na świecie nie istnieją zegary. Nie macie komputera, smartfona, ani żadnego innego urządzenia, które mogłoby Wam wskazać godzinę. Co zrobić, aby nie spóźnić się do szkoły?”, co sprowokowało uczniów do żarliwej dyskusji.  Poszukując rozwiązań pierwszoklasiści ustalili znane im sposoby mierzenia czasu. Wykonanie zegara słonecznego, wahadła, klepsydry, zegara wodnego wywołało w klasie ogromny entuzjazm. Pracując w grupach uczniowie dyskutowali, wspierali się w rozwiązywaniu pojawiających się problemów. W klasie panował fantastyczny naukowy gwar, przerywany co chwila okrzykami radości. Uczniowie wykonali wiele doświadczeń za pomocą swoich przyrządów do mierzenia czasu. udało się ustalić skąd się bierze podział na dzień i noc, tydzień, miesiąc, rok.

    Pierwszoklasiści mieli również możliwość obejrzenia  mechanizmów różnych rodzajów zegarów w realu. Przy okazji rozgorzała dyskusja dotycząca specyfiki zawodu zegarmistrza. Bez problemu dzieci wskazały współczesne urządzenia do mierzenia czasu. Dużo radości i uśmiechu pojawiło się podczas realizacji kolejnych kart i zabaw z odczytywaniem czasu. Wykonanie ogromnej tarczy zegarowej wywołało  mnóstwo sytuacji problemowych, które udał się uczniom rozwiązać dzięki współpracy i współdziałaniu grup. Przy okazji zmian strefy czasowej uczniowie utrwalili położenie kontynentów na globusie.

    Postawiony problem do rozwiązania w domu ” Po co nam mierzenie czasu” został rozwiązany jeszcze w klasie – nie było możliwości pozostawienia go bez rozstrzygnięcia. Pierwszoklasiści fantastycznie umotywowali potrzebę  mierzenia czasu w dzisiejszych czasach. Przed nami kolejne  zadania do realizacji. Liczymy, że będą równie  intrygujące – opowiemy o nich  jeszcze w maju.