JESTEM SIECIAKIEM – BEZPIECZNYM DZIECIAKIEM!

15 Luty 2021 r.
Redaktor: pakiela
JESTEM SIECIAKIEM – BEZPIECZNYM DZIECIAKIEM!

Uczniowie klas I – III z dużym entuzjazmem włączyli się
w tegoroczną akcję ,,Bezpieczny Internet”, która przebiegała pod hasłem ,,Jestem odpowiedzialnym użytkownikiem Internetu”.

        Podczas zajęć pierwszoklasiści dowiedzieli się, co oznacza skrót DBI oraz w jakim celu obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Korzystając  z serwisu Necio.pl, dzieci dowiedziały się, czym jest internet, jak komunikować się z innymi, wybierać bezpieczne strony www.   Poznali także drużynę Sieciaków – dzieciaków, które potrafią bezpiecznie i efektywnie korzystać z sieci oraz Sieciuchy – postacie budzące wstręt i odrazę, uosabiające internetowe zagrożenia. Dowiedzieli się także czym jest  cyberprzemoc, czy hejt. Po obejrzeniu krótkich filmików dzieci chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami oraz doświadczeniami.

Uczniowie klasy 2 w tym dniu poznali piosenki wprowadzające
w tematykę akcji ,,Bezpieczny Internet”. Wysłuchane zostały takie utwory jak : ,, Świat realny jest genialny”, ,,Być bezpiecznym w Internecie”, ,, Necio- fajnie w Internecie”, ,, Sowa internetowa”. Drugoklasiści z zaciekawieniem poznali filmy edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu w sieci- m.in. ,,Bezpieczny Internet dla dzieci”, ,,Bezpieczni w sieci”, ,,Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu”.  Z taką ilością wiedzy Uczniowie wspólnie, wykorzystując metodę Burzy Mózgów – ułożyli Kodeks Bezpiecznego Internetu. Dla utrwalenia – utworzony zbiór zasad trafił do zeszytów Uczniów.  Zajęcia zakończyły się akcentem artystyczno- plastycznym. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne podsumowujące tematykę związaną     z Internetem. Uczniowie w ostatnim etapie zajęć poświęconych bezpieczeństwu w sieci wzięli aktywny udział w dyskusji, podczas której wymienili się wiedzą i doświadczeniami z zakresu zagadnień związanych z Internetem.

Najstarsi uczniowie piosenką ,,Sowa internetowa” otworzyli dyskusję nt. „ Niebezpieczny internet – dlaczego?”. Razem z Folderem i Plikiem uczniowie przypomnieli i utrwalili sobie zasady bezpiecznego korzystania z internetu. W klasie odbył się również konkurs „ Świadomie dokonuję wyborów” podczas którego wykazali się dużą znajomością zagadnień związanych z internetem. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, iż „ świat realny jest genialny”, a internet
i komputer to tylko narzędzia ułatwiające codzienne życie, stąd nie powinien on zdominować realnych działań
i zastąpić spotkań z rówieśnikami .