CITIUS ALTIUS FORTIUS

23 Wrzesień 2023 r.
Redaktor: pienkosiwona
CITIUS  ALTIUS  FORTIUS

   Citius-Altius-Fortius  (łac., „szybciej, wyżej, silniej” lub „szybciej, wyżej, mocniej) – to motto igrzysk olimpijskich i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, której autorem jest pedagog, kaznodzieja zakonu dominikanów Henri Didon (1840-1900), a które towarzyszyło naszej wizycie w Muzeum Sportu i Turystki w Warszawie.   Uczniowie poznali symbole i historię ognia olimpijskiego oraz zobaczyli  oryginalne pochodnie. Podczas zajęć ” Liny, węzły i supełki…” poznali węzły i sploty przydatne nie tylko w sportach takich jak alpinizm czy żeglarstwo, ale również w codziennym życiu. Spotkanie pozwoliło uczniom  pogłębić zainteresowanie sportem, turystyką oraz ideami olimpijskimi, dzięki nawiązaniu do historii, jak i bieżących wydarzeń sportowych podczas zajęć na ekspozycji stałej Muzeum.

      Niezwykłym przeżyciem okazała się wizyta w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury. Uczniowie obejrzeli musical pt. “Mała Syrenka”. “To musical o miłości, zaufaniu, wolności. Idź za głosem serca, życie cię sprawdzi, wskaże drogę” – tak mówił o spektaklu jego reżyser, Jan Bzdawka. Musical na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki dzięki niezwykłej scenografii, muzyce i kostiumom. Dopełnieniem była możliwość usłyszenia muzyki na żywo. Artyści zabrali nas do podwodnego, tajemniczego świata. Do morskiej krainy zamieszkałej przez baśniowe stworzenia, którym towarzyszyliśmy w pierwszej miłości, zauroczeniu, rozczarowaniu, poszukiwaniu tożsamości i  swojego miejsca w świecie.  Czarujący spektakl, który poruszył nasze serca, ale i wielokrotnie rozbawił nas.

Fotorelacja z premiery “Małej Syrenki”.

Zarówno lekcja muzealna, warsztaty w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, jak i musical “Mała Syrenka” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury odbyły się  w ramach programu ” Kulturalna Szkoła na Mazowszu”.