AKCJA ŻONKILE’24
Jak każdego roku Akcja Żonkila przyniosła wiele wzruszeń, rozmów i dyskusji, głównie o wartościach i trudnych sytuacjach w kontekście II wojny światowej. Wojenna rzeczywistość jest tylko tłem dyskusji o sprawiedliwości i niesprawiedliwości, o bezpieczeństwie i niebezpiecznej sytuacji, o bliskich i tęsknocie za nimi, o niesieniu pomocy.
Myślą przewodnią tegorocznych spotkań była odpowiedź na pytanie „Co to jest PAMIĘĆ?”
Klasy II i III obejrzały film animowany na podstawie opowiadania „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej. Dzieci poznały historię małych stworzonek – drobinek, które chciały, aby ich dzieje były zapamiętane. Film ten był wykorzystany jako narzędzie edukacyjne, które pomogło dzieciom zrozumieć znaczenie upamiętnienie powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r. Aby pogłębić odbiór tej opowieści dzieci wykonały karty pracy: Skojarzenia, Pamięć Obrazów, Emocje, Zabawa Plastyczna, Wspólny Płomień Pamięci.
Starsi uczniowie obejrzeli niezwykłą animację na podstawie opowiadania “Było – nie ma – jest” Katarzyny Jackowskiej – Enemuo. Utwór opowiada o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz z bohaterką opowiadania uczniowie odbyli podróż po miejscach, czasach i osobach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać. Dużo emocji!
Pamięć jest bardzo ważna! Pamięć uczy i daje życiową perspektywę. Pamięć jednoczy!
Ważne jest, aby pamiętać, że Akcja Żonkile to przede wszystkim okazja do refleksji i rozmowy na temat historii, pamięci i znaczenia powstania w getcie. Akcji Żonkile od początku towarzyszy hasło “Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności oraz potrzebę dialogu ponad podziałami.
Sylwia Kruszewska