# ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ – AKCJA ŻONKIL W NASZEJ SZKOLE

21 Kwiecień 2024 r.
Redaktor: pienkosiwona
# ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ – AKCJA ŻONKIL W NASZEJ SZKOLE

Nasze szkoła po raz kolejny bierze udział w Akcji Żonkil.

19 kwietnia dołączyliśmy do dwunastej edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile i przypinając sobie żonkile na znak, że łączy nas pamięć o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim.

Agnieszka Grochowska /Ambasadorów akcji Żonkile/ zaprosiła wszystkich do upamiętnienia 81. rocznicy wybuchu powstania                 w getcie warszawskim niezwykle ważnymi słowami:

“Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i Wasz udział w akcji Żonkile. W rocznicę wybuchu powstania  w getcie warszawskim pokażmy, że łączy nas pamięć”

Znaczenie żonkila jest wyjątkowe. “Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.

Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.

Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku.

Nie mają one na celu wyrażania poparcia dla jakichkolwiek ideologii, państw czy narodów, są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.

19 kwietnia uczniowie naszej szkoły włączyli się w Akcję Żonkile rozdając samodzielnie wykonane żonkile.

W 81. rocznicę powstania getcie warszawskim w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile podejmiemy temat pamięci. Zastanowimy się, co współcześnie oznacza pamięć, w jaki sposób i dlaczego należy o nią dbać…