ADRIANO COSTA i WERONIKA HAPCHENKO – # FORMY PODSTAWOWE-7 OTWARCIE :)

29 Kwiecień 2024 r.
Redaktor: pienkosiwona
ADRIANO COSTA i WERONIKA HAPCHENKO – # FORMY PODSTAWOWE-7 OTWARCIE :)

   Kolejne spotkanie w ramach Form Podstawowych ponownie nas zaskoczyło. W pudełku znaleźliśmy tkaniny. Wszystkie pełniły kiedyś pewne funkcje. Rozłożyliśmy i dotykaliśmy je, przyglądaliśmy się im. Dyskutowaliśmy o ich  rozmiarach, kształtach, grubości, fakturze,  kolorach i wzorach. Doszukiwaliśmy się różnic i podobieństw.

MIŁOŚĆ

   Zadanie przygotował dla nas Adriano Costa  – brazylijski artysta, rzeźbiarz z wykształcenia, który od urodzenia mieszka w São Paulo – największym mieście Ameryki Południowej, które to pozostaje jedną z jego najważniejszych inspiracji. Przykłada ogromną wagę do materiałów, traktując je jako nośniki osobistych historii, pamięci i wartości, symboli, w których zapisują się także ekonomiczne i społeczne przemiany miasta.

  Adriano Costa jest rzeźbiarzem, który tworzy przede wszystkim instalacje. Są to dzieła sztuki składające się z konfiguracji wielu elementów gotowych lub w tym celu przygotowanych. Instalacje są najczęściej dopasowane do konkretnej przestrzeni, w różnych kontekstach mogą się przeobrażać.

Oglądając, dotykając znalezione  w pudle  materiały nasza grupa intuicyjnie podzieliła się na dwie podgrupy. To dopiero początek naszej podróży z Adriano Costa. Efekty zaprezentujemy niedługo…

MYŚLOKSZTAŁTY

   To kolejna inspiracja. Jej autorką jest  Veronika Hapchenko, która  jako dziecko przyjechała do Polski wraz z rodzicami z Kijowa w Ukrainie. Większą część życia spędziła w Krakowie, gdzie studiowała malarstwo w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończyła także studia scenograficzne w Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji.

  Myślą przewodnią prac Veroniki Hapchenko jest książką Myślokształty autorstwa Annie Besant, angielskiej aktywistki, pisarki i filozofki. W tej publikacji, wydanej w 1905 roku, znalazły się rozważania na temat kształtów i kolorów myśli pojawiających się w określonych sytuacjach, wywołanych emocjami i nastawieniem do świata, ale także pod wpływem słuchanej muzyki. Według Besant „myśli są rzeczami” i wpływają na życie nasze i osób w otoczeniu.

Zamknęliśmy oczy i próbowaliśmy wyobrazić sobie, jakie kształty i kolory przybierają myśli i emocje? Jak wyglądają np. ambicja, zapał lub trema? Czy ich kontury są ostre czy rozmazane? Czy ich barwy są jaskrawe, może raczej zgaszone? Składają się z jednego lub wielu elementów?

                                            Pierwsze prace już prawie gotowe…